Budowanie dobrego związku z ukochaną osobą to niełatwa praca. Nieraz się zdarza, że praktycznie wychodzimy z siebie w swoich staraniach, żeby było dobrze… A tu nadal coś nie działa. Nie możemy się dogadać, a często przyczyną kłótni są drobiazgi. Jak się w tym odnaleźć? Jak zrozumieć, co tak naprawdę stoi za tymi nieporozumieniami? Jak je pokonać i wspólnie cieszyć się bliską relacją? Odpowiedzią może być koncepcja 5 języków miłości. Stworzył ją dr Gary Chapman, psycholog, który od lat zajmuje się poradnictwem dla małżeństw. 

Czym są języki miłości?

Koncepcja 5 języków miłości zakłada, że każdy człowiek ma głęboką potrzebę doświadczania i okazywania miłości. Cała trudność polega na tym, że możemy doświadczać uczucia i je pokazywać na swój własny sposób, który nosi miano „języka miłości„. Jeżeli wraz z partnerem różnicie się od siebie dominującym sposobem okazywania i odbierania uczucia, przypomina to sytuację, w której porozumiewalibyście się odmiennymi językami. To sprawia, że trudno się nawzajem zrozumieć.

Partner często obsypuje Cię drobnymi upominkami, a Ty wolałabyś, żebyście wspólnie spędzili czas na kolacji? Lubisz słyszeć miłe słowa, ale brakuje Ci w relacji częstszego dotyku i przytulenia? To znak, że możecie mieć różne sposoby przyjmowania i okazywania miłości.

Jakie wyróżniamy języki miłości?

Gary Chapman wyróżnia 5 podstawowych języków miłości: słowa uznania i doceniania, pomoc drugiej osobie, podarunki, wspólne spędzanie czasu i dotyk. Jaki jest Twój język dominujący? Jaki jest język Twojego partnera? Odpowiedź na te pytania otworzy Wam oczy na wiele codziennych spraw, które składają się na budowanie relacji. Zrozumienie tego, jak okazywać miłość w naturalnym dla drugiej osoby języku może stać się kluczem do stworzenia satysfakcjonującego związku.

Wzmocnienie relacji

Samo poznanie koncepcji 5 języków miłości to za mało. Wiedza o tym, jakim językiem miłości mówicie otwiera możliwość dalszej pracy nad tym, by stworzyć związek, w którym obydwoje czujecie się kochani, bezpieczni i szczęśliwi. Warto podejść do tego kreatywnie, tak, aby mieć motywację do podejmowania pracy nad relacją każdego dnia – możecie do tego celu wykorzystać różnego rodzaju gry, zadania i wyzwania, które podejmowane codziennie, zbliżą Was do siebie i jednocześnie zapewnią rozrywkę i satysfakcję.

Więcej wiedzy na ten temat znajdziesz tu: https://pudelkodlapar.pl/5-jezykow-milosci/

Comments are closed.