Sprawdzimy teraz co to są przekaźniki bistabilne. Dla osób, które nie zajmują się elektroniką, zapewne nie jest to żadna tajemnica, ale dla innych może być tak, że ta nazwa nikt nie mówi. Dlatego za chwilę powiemy kilka słów o tym, czym są te przekaźniki i do czego można je wykorzystywać, tak by miało to sens oraz uzasadnienie.

Szeroki asortyment sklepu

Tak więc ogólnie może zacznijmy od tego czym jest w ogóle przekaźnik. Otóż jest to urządzenie elektryczne, które pobiera mały prąd, a steruje obwodem o wysokim prądzie. Może się to wydawać masłem maślanym, ale gdyby się tak nad tym zastanowić, to wcale nie jest.

Otóż dajmy na to, że chcemy sobie podłączyć jakiś ładny włącznik do sterowania jakimś prądożernym urządzeniem. Niestety, nasz włącznik może i jest ładny, ale jest za słaby. Gdybyśmy go tak podłączyli, spaliłby się już po pierwszym użyciu. Trzeba więc użyć dużego i brzydkiego włącznika, który jednak ma wystarczającą wydajność prądową. Ale czy na pewno? Otóż niekoniecznie! Możemy użyć naszego ulubionego włącznika, ale nie włączać go bezpośrednio w obwód.

Rodzaje przekaźników bistabilnych

Będziemy nim załączać przekaźnik, który pobiera minimalny prąd. Natomiast styki robocze przekaźnika mają już zdolność łączeniową nawet do kilkunastu amperów, dzięki czemu bez problemu może on włączać takie urządzenia jak czajniki elektryczne, spawarki, układy oświetleniowe zawierające mnóstwo żarówek i tak dalej.
Czym są natomiast przekaźniki bistabilne? Otóż jest to specjalna wersja przekaźnika, która po podaniu na niego napięciu i zaprzestaniu podawania go, będzie wciąż utrzymywała swój poprzedni stan.

Możemy więc sterować takim przekaźnikiem za pomocą na przykład włącznika dzwonkowego. Jedno naciśnięcie włączy światło, drugie naciśnięcie wyłączy. Przekaźniki bistabilne doskonale nadają się do włączania i wyłączania rozbudowanych systemów oświetlenia schodowego, gdzie na każdym piętrze musi się znajdować przełącznik.

Comments are closed.